Началото

Моя милост с първия брой на PC Mania, с който колекцията беше финализирана.

През декември 2013 година успях да постигна една от детските си мечти – да събера всички броеве на любимото си списание от детството – PC Mania. Покрай него ми бяха попаднали доста екземпляри от други издания – Gamers’ Workshop, PC Club и непознатото до тогава за мен Master Games, което ме подтикна да продължа да събирам списания за игри и в крайна сметка натрупах значителна колекция.

Катализаторът на това да тръгна да сканирам беше че през 2015 продължавах да виждам обяви за стари списания в лошо състояние, за които продавачите искаха баснословни суми. И докато разбирам желанието за физическа колекция, която човек да разлиства, не всеки може да си позволи да я има. Моето начинание ми струваше четирицифрена сума, която не съжалявам че съм дал, но се чувствах зле от това че практически цялата българска гейм журналистика е недостъпна за повечето хора. Заради което реших, че ще споделя моята колекция с всички… напълно безплатно.

Изключително щастлив съм да заявя, че считано от 3-ти юни 2024 година, Project Lazarus завърши първоначалната си мисия – да архивира всички специализирани издания за компютърни и видео игри у нас – PC Mania, Gamers’ Workshop, Master Games, Игромания, PC Club/GamePlay, Компютърни ИГРИ, NeoGamer, Games & Music, Computer GameS, PlayStation. Благодаря на всички за подкрепата, топлите думи и десетките хиляди страници, които ми изпратихте, за да постигнем тази цел.


Процесът

Процесът по архивиране на списанията отнема средно около 3 часа на брой (за по-малките списания като Игромания и Компютърни ИГРИ е средно час и половина) и включва следните стъпки:

  • Разглабяне на списанието (премахване на телбодите или откъсване на отделните страници ако е с лепена подвързия)
  • Сканиране страница по страница в PNG формат на 300 dpi без автоматични поправки като изправяне, контраст и изрязване.
  • Обработка във Photoshop – оразмеряване, подравняване, корекция на дефекти (драскано, намачкано, скъсано, избледнели цветове).
  • Компресиране до JPG с размер не по-голям от 1024 kb. Това запазва четимостта и прави крайния резултат по-лек за преглед онлайн.
  • Сглабяне на JPG страниците в PDF посредством Smallpdf Pro.

Сайтът

Първоначално, Project Lazarus се помещаваше в сайта на LIMBO Bulgaria, а след това в Issuu.

Поради промяна на политиката на платформата, от 23 февруари 2023 година базовият план който ползвах, за да публикувам сканираните и обработени списания, вече не вършеше работа тъй като му се наложиха нови ограничения (50 MB и 50 страници на публикация). Средният размер на списание е 1 MB на страница, а практически всички основни издания след 1998 надвишават лимита от 50 страници. И тъй като Issuu предупредиха, че ретроактивно ще скрият публикациите, които не покриват изискванията на безплатния план и най-евтиният платен беше 28 долара на месец, се наложи да взема решение:

  • Да намеря друга платформа, където да качвам списанията без да се налага да плащам месечни такси за това удоволствие (защото пари от него не изкарвам и нямам намерение да изкарвам – мотивацията ми е изцяло архивистка).
  • Да вкарам някаква сума пари или в план за Issuu или в собствен сайт, така че архивът да продължи да е свободно достъпен за всеки, който има интерес към тези списания.

Предвид че сте тук в момента и четете този текст, е ясно какво съм избрал.

Броени дни след закупуването на хостинг и регистрацията на BG домейн заключих че това всъщност е било благословия – тук няма „бисквитки“, не се събират лични данни и няма цензура (сиреч ако в някое списание има скрийншот с полигонална женска гръд или пише дадена дума на английски, няма шанс системата да откаже да го публикува). Други бонуси лично за мен са, че качването е по-лесно и бързо, а решението, което използвам за разглеждане на списанията изглежда и се държи по-добре на мобилни устройства.